Tréninkové techniky - Cheating
Jak už z překladu slova cheating vyplývá, jedná se o podvádění. Jde o tréninkovou techniku, která není vhodná pro úplné začátečníky. Přesto právě u nich je často k vidění. Cheating by měli využívat spíše pokročilejší cvičenci, protože i cheating má své správné provedení a měl by být pod kontrolou. Nemělo by to vypadat jako házení s činkou za každou cenu nahoru a dolů, ale i při cheatingu probíhá většina pohybu technicky správně. Cílem cheatingu je dostat zátěž přes mrtvý bod, přes který by jsme ji striktním provedením nedostali. Zbytek provedení opakování je správnou technikou.
Příklady cheatingu:
Bicepsový zdvih s velkou činkou – při pohybu činky nahoru se velmi lehce zakloníme a pomůžeme tak svalům dostat zátěž nahoru, negativní část provedení probíhá standardně
Benchpress – jemné odrážení činky od hrudníku, kdy se dostane činka snáze z dolní pozice. U benchpress by tato technika opět měla vést jen k mírné pomoci v dolní pozici a zbytek pohybu provádíme technicky správně
Riziko zranění – riziko zranění u cheatingu je samozřejmě vyšší než při provedení strikních opakování. Pokud se ale provádí správně není toto riziko nijak extrémně vysoké.
Cheating by měl být správně využíván až ve chvíli, kdy nejsme schopni odcvičit striktní opakování. Například prvních osm opakování v sérii provedeme správnou technikou a poté příjdou na řadu tři cheatingová opakování. Svaly tímto postupem ještě více vyčerpáme a stimulujeme k růstu.
Tato technika by měla být využívána spíše výjimečně, určitě ne při každém tréninku.
Cheating není vhodný pro všechny cviky - naprosto nevhodné jsou například dřepy, při kterých je riziko zranění vyšší.
Další články z kategorie Trénink